Perearstikeskuste kvaliteedi hindamine

PRAKSISTE AKREDITEERIMINE

 

Praksiste akrediteerimise (ehk perearstikeskuste kvaliteedi hindamise) süsteem

Eestis põhineb Eesti Perearstipraksiste kvaliteedijuhises (2009) kirjeldatud kvaliteediindikaatoritele. Süsteem on loodud Eesti Perearstide Seltsi algatusena. Alates 2016 aastast on praksiste kvaliteedisüsteem liidetud Eesti Haigekassa poolt tasustatava perearsti kvaliteeditasusüsteemiga. Eesti Perearstide Seltsi poolt juhtis praksiste kvaliteedisüsteemi al. 2009 - 2014 Katrin Martinson, alates 2015 aastast Triinu - Mari Ots. Praksise akrediteerimise 2016 kvaliteedikriteeriumid klikka siia

Praksise andmete sisestamine.

Kõige aluseks on praksise hinnang oma keskusele eelmist aastat silmas pidades. Selle andmed sisestab praksise esindaja täites  praksiste kvaliteeditabeli oma keskuse kohta.  Sisestatud andmete alusel formuleerub skoor, mille alusel paigutub praksis  A,B või C-tasemesse.  Tabel on andmete sisestamiseks avatud kokkuleppeliselt aasta algusest märtsikuuni. Alates aprillist tabel suletakse ning enam  tabelisse  andmeid lisada ei ole võimalik.

Auditeerimine
Maist septembrini toimub auditeerimisprotsess. EPS juhatus otsustas süsteemi luues, et  auditeeritakse kõrgeimaid ehk A ja B tasemele kandideerivaid perearstikeskuseid.

Audiitoritena on erinevatel aastatel  tööd teinud mitmed lugupeetud kolleegid meie endi seast, samuti TÜArstiteaduskonna Peremeditsiini õppetooli esindajad  koos professor Ruth Kaldaga. Lisaks on EPS kutsunud külalisaudiitoriteks nimekaid tervishoiuametnikke (siiani on osalenud pr. Maivi Parv ja hr. Tanel Ross  Haigekassast,  pr. Pille Saar ja hr. Üllar Kaljumäe TAst, pr. Helvi Tarien TAIst) ning teadlasi (2013 prof. Paula Vainiomäki Turu Ülikoolist). Audiitorid töötavad paariti, audiitorite ülesanne on  anda objektiivne hinnang esitatud dokumentidele ning praksise toimimisele, kokku on lepitud auditeerimise head tavad.

Auditeerimisel kirjeldab praksis oma keskuse toimimist kirjalikult detailselt ning audiitorid külastavad kokkulepitud ajal perearstikeskust kirjeldatu hindamiseks. Selle tulemusena  valmib auditeerimise protokoll, mis mõlemapoolselt allkirjastatakse. Audiitorid kinnitavad sellega lõpliku hinnangu, kas praksis täidab A või B  taseme nõuded ka auditeerimise järgselt või mitte.

Tunnustamine
A- taseme praksised saavad avaliku tunnustuse ning meene EPS sügiskonveretsi raames.  2011 aastal kutsuti parimate praksiste juhid EV presidendi hr. Toomas–Hendrik Ilvese  vastuvõtule  Kadrioru lossi.

Oluline teave
pilt kvaliteediauhinnastPraksised, mis on kolm aastat järjest olnud A- tasemes,  loetakse edaspidi järgneval kahel aastal automaatselt A- tasemesse kuuluvaks (näiteks 2010, 2011, 2012) ning nemad peavad oma andmed uuesti sisestama kolmandal aastal (näit.2015). Kolmandal aastal taaskordub nende jaoks ka auditeerimisprotsess. Kui ka sel korral praksis täidab A-taseme nõuded  kordub sama rütm: kahel järgneval aastal  (näit. 2016,2017) andmeid sisestada pole vaja, praksis on automaatselt A- tasemes, kolmandal aastal (näit. 2018) sisestamine ja auditeerimine (A- tasemesse skoorimise korral). Kui osalemisrütm  mingis etapis katkeb, tuleb eelpoolkirjeldatud rütmi saavutamiseks olla järjest  kolmel aastal  A- tasemes.

 

EPS juhatus

EESTI PEREARSTIPRAKSISTE KVALITEEDIJUHIS

 

"Eesti perearstipraksiste kvaliteedijuhis" (EPK) koondab endas standardeid, mis iseloomustavad hea perearstipraksise töökorraldust, organisatsiooni ja ravikvaliteedi küsimusi. Lisaks tekstdokumendile sisaldab raamat ka indikaatorite tabelit ning näidis-tagasisideküsimustikku patsientidele.

EPK on tõhus töövahend oma praksise töö korraldamisel või ümberkorraldamisel. Raamat on ellu kutsutud Eesti Perearstide Seltsi poolt.

Tellimiseks kontakteeruge maili teel:
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., andmetest sisestage tellija nimi , (+ firma nimi, kellele tuleb arve), postiaadress ja kontaktelefoninumber ning raamat jõuab Teieni.

Allalaadmiseks: