Perearstide re-sertifitseerimine

Menüü

Perearstide resertifitseerimine toimub täielikult veebipõhiselt juba 2016. aastast. Resertifitseerimise veebikeskkonda on 2023. aastal kaasajastatud. Muuhulgas on täpsustatud hindamisperioodi arvestamise põhimõtteid selliselt, et perearsti resertifitseerimine hakkab kehtima kohe sellest aastast, millal resertifitseerimise avaldus on esitatud. Tegevusaruandes võetakse arvesse eelneva 5 aasta tegevusi. Näiteks, kui perearstil on kehtiv resertifitseerimine kuni detsembrini 2024. aastal, siis resertifitseerimise avaldus on vajalik esitada 2025. aastal (ajavahemikus 1. jaanuarist kuni 30. septembrini). Tegevusaruandes kajastuvad tegevused ja täiendkoolitused eelneval 5 aastal ehk aastatel 2020-2024. Kui kõik nõuded on täidetud, siis uus resertifitseerimine kehtib aastatel 2025-2029. Omakorda järgmise resertifitseerimise avaldus on vajalik esitada 2030. aastal. Selleks, et resertifitseerimine hakkaks jooksval aastal kehtima, on vajalik resertifitseerimise avaldus esitada hiljemalt 30. septembril sel aastal.

Muus osas jääb resertifitseerimise protsess samaks: 5 aasta jooksul on vajalik koguda 300 täienduspunkti.

Tegevusaruannet esitades on võimalik koguda kuni 30 punkti. Tegevusaruanne koosneb 5 eri osast, iga osa eest antakse punkte erinevalt. Saadud punktide hulk sõltub eeskätt praksise töö ja kliinilise töö kriitilisest analüüsist ja nii perearsti enda kui ka praksise arengulistest eesmärkidest. Juhendi tegevusaruande koostamiseks leiate siit.
Ülejäänud punktid kogutakse täiendkoolituste läbimisega ja erinevate peremeditsiini edendavate tegevustega nagu koolituste läbiviimine, artiklite avaldamine, üliõpilaste juhendamine, ravijuhendeid välja töötavates töörühmades ja ekspertgruppides osalemine jne. Täpsem loetelu täienduspunktide kogumise võimalustest on esitatud alljärgnevas tabelis.

Tegevusaruannet hindab üks komisjoni liige, juhul kui hindamise käigus tekib hindamisega seotud küsimusi või on hindamine keerukam, kaasatakse hindamisse komisjoni esimees.

Resertifitseerimine on tasuline. Resertifitseerimistasu on Eesti Perearstide Seltsi liikmetele 60 EUR,  Eesti Perearstide Seltsi mitte kuuluvatele arstidele 180 EUR. Tasu tuleb resertifitseerimisele eelnevalt kanda Eesti Perearstide Seltsi arveldusarvele EE671010102001436008 märksõnaga „resertifitseerimine“.

 

Osalemine erialasel koolitusel või konverentsil (lisada nimekiri koolituse teemadest, toimumise aeg ja koht) 1 akadeemiline tund = 1 täienduspunkt*
Koolituse läbiviimine tervishoiutöötajatele, arst-üliõpilastele või arst-residentidele (loetleda üles koolituse teema, toimumiskoht ja kuupäev) 1 akadeemiline tund = 3 täienduspunkti*
Arstiteaduse üliõpilase juhendamine (nimetada üliõpilase nimi , ajavahemik kui kaua praktikal viibis ) 5 täienduspunkti aastas, kokku on võimalik saada 5 a jooksul kuni 25 täienduspunkti, kui juhendamine toimus igal aastal
Suuline ettekanne konverentsil 15 täienduspunkti
Stendiettekanne konverentsil 10 täienduspunkti
Artikkel ajakirjas Eesti Arst 20 täienduspunkti
Artikkel rahvusvahelises eelretsenseeritavas arstiteaduslikus ajakirjas 40 täienduspunkti
Artikkel ajakirjas Perearst või teistes eestikeelsetes ajakirjades (v.a. teadusartikkel ajakirjas Eesti Arst) 10 täienduspunkti
Doktoriväitekiri 300 täienduspunkti
Õppevahendi loomine (nt käsiraamat, metoodiline juhendmaterjal patsiendile või arstile, video jms)- nimetada pealkiri, väljaandmise aasta 40 täienduspunkti
Osalemine ravijuhiseid välja töötavates töögruppides, ekspertkomisjonides 20 täienduspunkti
Ülikoolide ja teiste teadusasutuste uurimistöödes osalemine oma patsientidega (v.a. ravimuuringud jt, tasustatud uuringud) 20 täienduspunkti
Muud enesetäienduse võimalused (individuaalse õppe programmid, internetipõhised koolitused jms). Koolituskeskonnas  Svoog ühe loengu kuulamine ja küsimustele vastamine annab 1 täienduspunkti, rahvusvaheliste internetipõhiste koolituste läbimist arvestatakse vastavalt CME täienduspunktidele

* Arvestatakse Eesti Perearstide Seltsi, teiste erialaseltside, Eesti Arstide Liidu, kõrgkoolide , tervishoiuteenuste osutajate, teadusasutuste ja riigiasutuste (nt Tervisekassa, Som, TA, Töötukassa) korraldatud üritusi (nii Eestis, välisriikides ning digitaalseid). Arvestatakse ainult peremeditsiiniga seonduvaid koolitusi. Ravimifirmade korraldatud üritusi täienduspunktidena ei arvestata. 

Tegevusaruanne 

Oma töö analüüsi esitades on võimalik koguda 30 punkti. Analüüs koosneb 5 eri osast, iga osa eest antakse punkte erinevalt. Punktide maksimaalmäär sõltub eeskätt kriitilisest analüüsist ja perearsti enda kui ka praksise arengulistest  eesmärkidest. Töö sisulist kirjeldust hindab üks komisjoni liige, juhul kui hindamise käigus tekib hindamisega seotud küsimusi või on hindamine keerukam, kaasatakse hindamisse komisjoni esimees.Töö sisuline analüüs peab saama hindajatelt vähemalt 20 punkti. Kui punktide arv on väiksem, siis palutakse eneseanalüüsi täiendada.

Töö analüüs koosneb järgmistest osadest:

1. Töö praksises (maksimumpunktid 5)

Organisatsioon
- nimistu suurus
- vanuseline koosseis (eagruppide kaupa nagu on pearaha lepingus)
- nimistu eripärad (vaba tekstina, u. 50 sõna)
- praksise suurus (selles töötava personali arv- arste, õdesid, jt. erialad, nende töökoormus)
- perearsti ja temaga koos töötava pereõe vastuvõttude, kaugkontaktide (telefoni teel, elektrooniliste kanalite kaudu) arv  ja koduvisiitide arv viimase viie aasta jooksul aastate lõikes koos analüüsiga
- telefoni- ja elektrooniliste kanalite kaudu toimunud nõustamiste arv
- 5 a vastuvõttude analüüs (vaba tekstina, u. 80-130 sõna

Maksimumpunktid (5 p) saab kui analüüsid on sisulised, on arutletud trendide üle nii visiitides kui ka telefoni teel toimunud nõustamistes. Peaks olema selgelt näha pereõe roll meeskonnas.

2. Kliiniline töö (maksimumpunktid 6)

- viimase aasta esmase haigestumise analüüs (vaba tekstina ette antud väljas, kuni 350 sõna, analüüs ei ole koopia aastaaruandest vaid arutelu selle üle, millised on olnud haigestumise trendid ning mida see on tähendanud perearstipraksise töö kontekstis)
- viimase 5 aasta töö krooniliste haigetega – (sama, kui eelpool, vaba tekstina, kuni 350 sõna, kirjeldatakse haigestumise trendid,  võimalikud murepunktid, ning saavutused krooniliste haigetega tegelemisel)
- ennetustöö suunad viimase 5 aasta jooksul – (vaba tekstina, kuni 350 sõna, kirjeldatakse, millised on ennetustegevuses patsientide peamised sihtgrupid, millisel põhimõttel ennetustegevust alustatakse (kas patsiendi soovil, näidustuse selgumisel, proaktiivselt sõeludes, millised on peamised saavutused ennetuse vallas.
- perearsti käeline tegevus ja lisapädevused viimase 5 aasta jooksul (vaba tekstina kirjeldada ära kõik tegevused ja omandatud lisapädevused)

Maksimumpunktid saab (6p) kui analüüs on  sisuline kõikides valdkondades.

3.  Individuaalne areng 5-aastasel perioodil: (maksimumpunktid 6)

- Minu kõige tugevamad küljed perearstina (kliinilised ja organisatoorsed) (vaba tekstina kuni 250 sõna)
- Minu kõige nõrgemad küljed perearstina (nii kliinilised kui  organisatoorsed) (vaba tekstina kuni 250 sõna)
- Möödunud 5 aasta kõige olulisemad saavutused ja kordaminekud perearstina (vaba tekstina kuni 250 sõna)
- Möödunud 5 aasta jooksul kõige suuremad probleemid ja nende võimalikud lahendused (vaba tekstina kuni 250 sõna)

Maksimumpunktid saab (6p) kui analüüs on  sisuline kõikides valdkondades.

4. Valdkonnad, milles vajaksin enese arendamist järgnevatel aastatel (maksimumpunktid 8)

a. teadmised (nii kliinilised kui ka mittekliinilised) (kolm kõige olulisemat)
b. oskused (nii kliinilised kui ka mittekliinilised) (kolm kõige olulisemat)
c. Koolitused, mida eelpooltoodud enesearenguks vajan (vaba tekstina, nimetada kursused, kirjandus, konverentsid vms, mida peetakse vajalikuks läbida)
– Minu erihuvid (vaba tekstina, nimetada sellised, mida ilmtingimata perearsti töö ei pea sisaldama, aga millest ollakse arstina huvitatud ja soovitakse ka patsientidele pakkuda)
– Järgmiseks 5 aastaks sean endale perearstina järgmised eesmärgid (vaba tekstina, nimetada konkreetsed eesmärgid, kuni 350 sõna)
– Juhendamine (üliõpilased, residendid)
a) Valmisolek (jah/ei)
b) Olen juhendanud või juhendan ka hetkel (jah/ei)
–  Osavõtt Eesti Perearstide Seltsi tegevusest, teiste erialaseltside tegevusest ja muu ühiskondlik tegevus (vaba tekstina, kuni 450 sõna)

Maksimumpunktid saab (8p) kui analüüs on  sisuline kõikides valdkondades, kui on selgelt aru saada, milline on edasine arenguplaan, koolitused on määratletud ning eesmärgid järgnevaks 5 aastaks on seatud ning realistlikud.

5. Kokkuvõttev hinnang oma viimase viie aasta jooksul tööle (vaba tekstina kuni 450 sõna, hinnang peab tuginema eelpooltoodule ja olema võimalikult objektiivne). (maksimumpunktid 5)

 

Re-sertifitseerimiskomisjoni nimel
Marje Oona

Image
MTÜ Eesti Perearstide Selts
Sõpruse pst 179, Tallinn 13415

Arvelduskonto: EE671010102001436008
Image
Image