Tervisekeskuste projekt vajab teenuste mudelit

Eesti Perearstide Selts (EPS) seisab jätkusuutliku ja kvaliteetse  esmatasandi teenuse eest. Kahjuks peegeldab äsja lõppenud tervisekeskuste projekti esmase taotlusvooru tulemus seda, et kui sisuline teenuste mudel puudub, siis jäävad soovitud investeeringud täitmata.

Tervisekeskuste projekti näol loodeti lahendada mitmeid sisulisi probleeme, mis on tingitud meie demograafilise olukorra muutusest, meditsiinipersonali vähesusest ja suurenenud koormusest esmatasandile. Kõik see vajab täpset arusaamist, kuidas vajalikud teenused inimeseni jõuavad ja seda teadmist meil täna ei ole. "Perearstina olen mures eelkõige seepärast, et taaskord tehakse asju vales järjekoras - enne vorm ja seeejärel sisuline teenus". Kui betoonkarbid püstitatakse valmis enne seda, kui on selge, millist teenust, kellele ja kuidas seal osutama hakatakse ning kuidas toimub rahastamine, siis on tulemuseks hunnik kasutut ja kalli ülalpidamisega betooni, nagu on ka hooldushaiglate projektist juba näha ja väikeriigi tervishoiu
õppetunnid võiks sealt juba õpitud olla. Näiteks väike, kuid oluline detail - kuidas lahendatakse transpordi küsimus?", selgitas Eesti Perearstide Seltsi juht dr Diana Ingerainen. 

Esmatasandi tervisekeskuse toimimise mudeli koostamiseks on kõik eeldused olnud olemas. Tartu Ülikooli teadlaste poolt on läbi viidud ulatuslik RAKE uuring, kaardistatud teenuste vajalik sisu ja koht. EPS on sellesse oma sisendi andnud; kuid mudel on jäänud sündimata vaatamata asjaolule, et EPS on korduvalt selle puudumisele tähelepanu juhtinud, kuna see peaks olema kogu tervisekeskuste planeerimise eelduseks. Siiani ei ole täpselt sätestatud, kuidas käib tervisekeskuste võtmes esmatasandi põhiteenuste - ämmaemandusteenuse, füsioteraapia ja koduõendusteenuse osutamine, lisateenustest ja rahastusmudelist rääkimata. Ja karta on, et suurimaks kannatajaks antud küsimuses on patsiendid.

Eesti Perearstide Selts on jätkuvalt valmis konstruktiivseks koostööks, seda enam, et esmase vooru alataotlustest lähtuvalt võiks olla teine ja kolmas voor paremini planeeritud. Samuti oleme igati valmis jätkuvalt osalema toimemudeli koostamisel, mis on esmatasandi võimestamise ja patsiendikeskse arstiabi vältimatuks eelduseks.

Lisainfo:
Diana Ingerainen
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Pressiteate edastas:
Eli Lilles
Celsius Healthcare
Olevimägi 16, Tallinn 10123
GSM (+372) 56 988 110
E-mail See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.celsius.ee