Juhend vabatahtlikule perearstikeskuses

Juhend vabatahtlikele
Руководство для волонтеров (pdf)

Oled suunatud tööle perearstikeskusesse, mis ei ole ilmselt Sinu igapäevatöö. See juhend aitab selgitada ja meeles pidada kõige olulisemaid aspekte praeguses eriolukorras töötamisel. Aitäh, et oled nõus aitama!

Kõige tähtsam on välja sorteerida tõeliselt erakorralised pöördumised. 

MEELESPEA

ENNE TÖÖPOSTILE JÕUDMIST

  1. Lepi kokku, kes on sinu kontaktisik Perearstikeskuses– vahetage telefoni numbreid ning leppige kokku kuidas olete omavahel ühenduses, kui Sul peaks tekkima küsimusi, muresid.
  2. Sinu kontaktisiku on see, kes aitab Sul tööga koheselt alustada – tema ülesandeks on anda Sulle arusaadavad tööülesanded ning tagada sulle töövahendid, isikukaitsevahendid ning juurdepääs arvutisüsteemidele.
  3. Veendu, et oled terve– tundes end haigena, anna nii pea kui võimalik oma kontaktisikule sellest teada.
  4. Tutvu asutuse töökorraldusega. Lepi enda kontaktisikuga kokku, millised on konkreetselt Sinu tööülesanded.
  5. Kaasa võta lühikeste varrukatega vahetustööriided, lisaks mugavad vahetusjalanõud.
  6. Kaasa võta lõunasöök ja jälgi, et tarbiksid päeva jooksul piisavalt vett.
  7. Tööalaselt on oluline ID-kaardi või Mobiil-ID olemasolu.

 

TÖÖPOSTIL OLLES

  1. Jälgi a- ja antiseptika reegleid! Tööle jõudes pese käed; pärast iga patsiendi vastuõttu desinfitseeri pinnad ja puhasta käed.
  2. Kaitse end alati isikukaitsevahenditega!

 

(Telefoni)kontakt

  1. Tuvasta patsient - Küsi patsiendilt nime või isikukoodi.
  2. Lisa patsient perearstiprogammis enda nime alla kontaktiks, kui patsienti veel kirjas ei ole.
  3. Küsi patsiendilt helistamise, vastuvõtule tuleku põhjust.
  4. Vajadusel ava patsiendi haiguslugu (haiguslugu pole vaja avada kui patsient soovib registreerida vv’le, tühistada vastuvõtuaega jms.
  5. Fikseeri probleemi algusaeg, patsiendi kaebused, probleemi kulg, mida on raviks tarvitanud, kas on varem sama probleemi esinenud.
  6. Dokumenteerimine on oluline, pigem rohkem kui vähem! Pane kirja kõik mida oled patsiendilt küsinud, mis vastused saanud. Ära dokumenteeri neid asju mida Sa päriselt ei küsinud ega teinud ei ole.
  7. Sa ei ole üksi! Kui kahtled– konsulteeri kolleegidega!
  8. Kui peaks juhtuma, et oled teinud vea, anna sellest koheselt teada enda kontaktisikule. Kõik teevad vigu, oluline on neid tunnistada ja neist õppida.

 

  • Krooniliste haiguste osas nõustamisel pea meeles, et patsient teab tihti oma haigusest sama palju kui arst. Veresuhkrute, vererõhunäitude ja nt liigeskaebuste puhul on palju abi võrdlemisest varasema seisuga ning sealjuures on telefonikonsultatsioon täiesti piisav.
  • Hoidu krooniliste haiguste ravis uute ravimite väljakirjutamisest, kui see on võimalik või kui uus ravim nõuab pikemat nõustamist. Ohutum võib olla vana ravimi annuse korrigeerimine või hoopis võimalusel sekkumise edasilükkamine. Hoolitse, et patsiendil oleks olemas piisavalt digiretsepte.
  • Toeta patsiente, kui nende plaaniline konsultatsioon või interventsioon on edasilükatud. Põlveliigese MRT või gastroenetroloogi konsultatsiooni teiseseks arvamuseks kroonilise kõhuvalu tõttu võib täna edukalt edasi lükata. Selgita seda.
  • Uuringuid ja analüüse planeerides - kontrolli iga päev, milline on sinu kasutatava labori ja/või radioloogiateenistuse töö. Lükka edasi kvaliteedialased tegevused, nagu nt regulaarsed proteinuuria ja kolesterooli analüüsid. Kuid püüa leida viis, kuidas kontrollida elulisi parameetreid, nagu nt PT-INR (varfariini võtjatel) või kaalium (nt neerupuudulikkusega patsientidel).
  • Teosta ainult neid läbivaatusel kasutatavaid võtteid, mida sa tunned. Ebaregulaarse südamerütmi või ekspiratoorsed vilinad tunnevad enamus ära. Epley manöövrit esmakordselt täna proovida aga ei ole mõtet.

 

TÖÖPOSTILT MINNES

Selles kabinetis, kus oled tööl, jälgi et maha jääb korras kabinet, vajalikud vahendid järgmiseks päevaks on olemas, kasutatud asjad lahusesse, pindu puhasta vastavalt vajadusele ja kokkulepitud tavadele

  1. Kabinetist väljudes pane arvutile lukustus peale, samuti siis, kui patsient jääb üksi kabinetti.
  2. Tööpäeva lõppedes logi välja kõigist programmidest ning sulge arvuti.
  3. Jälgi, et peale tööpäeva lõppus sulged akna(d)!
  4. Tehke kontaktisikuga päeva lõpus väike tööpäeva kokkuvõte.
  5. Lepi kontaktisikuga kokku, mis on järgmise päeva tööplaan, mis kell pead kohale tulema ja mis plaanid on järgmiseks päevaks.
  6. Vaheta riided. Uuri kas töökohal on võimalik sinu tööriided ära pesta järgmiseks päevaks. Kui ei ole, siis pakenda tööriided kilekotti ning pane kodus otse pesumasinasse, pese vähemalt 60 kraadi juures 30 minutit.
  7. Mine koju ja puhka.

 

Kõige tähtsam on välja sorteerida tõeliselt erakorralised pöördumised.

Loe pikemalt artiklile lisatus dokumendist..

Juhend vabatahtlikele
Руководство для волонтеров (pdf)

Image
MTÜ Eesti Perearstide Selts
Sõpruse pst 179, Tallinn 13415

Arvelduskonto: EE671010102001436008
Image
Image